Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Vali Funda Kocabıyık'ın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' Mesajı - Bir Eylül Gazetesi
   
 Vali Funda Kocabıyık'ın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' Mesajı

Vali Funda Kocabıyık'ın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' Mesajı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 03.12.2019 - 15:01:03 


Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edilen 3 Aralık’ı engelli kardeşlerimizi anlamak ve duyarlılık kazanmak için çok önemli gördüğümü belirtmek istiyorum.


Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edilen 3 Aralık’ı engelli kardeşlerimizi anlamak ve duyarlılık kazanmak için çok önemli gördüğümü belirtmek istiyorum.

 Farklı sağlık sebeplerinden dolayı farklı yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden ve dolayısıyla toplumsal yaşama uyum sağlamada, günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükler yaşayan engelli bireyler korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Engelli bireyler destek olmak için yapılması gereken ilk şey duyarlılık sahibi olmaktır. Engelli bireylerin sosyal ve psikolojik olarak karşılaştıkları güçlükler toplum meselesi olmalıdır. Çünkü aynı havayı soluyan, aynı topraklar üzerinde yaşayan herkesin birbirine karşı sorumluluğu vardır. Engelli kardeşlerimize karşı duyarlı olmak onlara duyulan saygının göstergesidir. Saygı ise; saygı duyulana karşı anlayış, sorumluluk ve gerekli vazifeleri doğurur. Bu sayede de “engellilik” durumu; belki de engelli kardeşlerimizin en büyük yarası olan; “engellenmişlik” durumuna dönüşmeyecektir.

 Engellilik, her bireyin bir gün karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğu bir durumdur. Fakat asıl önemli olan fikirlerimizde ve vicdanımızda engelli olmamaktır. Bu bilincin tüm topluma yayılması; zihinlerdeki engellerin kaldırılması ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesi gerekmektedir.

Devletimiz, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın."  ilkesiyle yasal düzenlemeler, sürdürülen pozitif ayrımcılık ve verilen destekler; eğitim, sağlık, kültür ve rehabilitasyon hizmetleriyle engelli vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Bu kapsamda ilimizde Valiliğimiz ve bağlı kamu kurumları eliyle de engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik önemli hizmetler sunulmaktadır.

 Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin geleceğe daha güvenle bakabilmeleri için ürettiğimiz çözümlerin yanında toplumda, engelli kardeşlerimize yönelik bakış açısının değişmesi gerekmektedir.  

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum.

 Tüm vatandaşlarımızı engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Editör :  Ozan Yavuz

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Bir Eylül Gazetesi

 Kategori  Haberler

192 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
Henüz Yorum Yapılmamış.
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 17
 Dün : 226
 Toplam : 204843
 Ip No : 3.235.45.196
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.2996 7.3128
  Euro 6.8684 6.9138
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Haberler | Spor | Resmi İlanlar | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2004- Bir Eylül Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.