Evinin İhtiyacı
Evinin İhtiyacı

“CUMHURİYETİ BİZ BÖYLE KAZANDIK” FOTOĞRAFININ ÖYKÜSÜ, NTV CANLI YAYININDA ANLATILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“CUMHURİYETİ BİZ BÖYLE KAZANDIK” FOTOĞRAFININ ÖYKÜSÜ, NTV CANLI YAYININDA ANLATILDI

88 yıl önce 29 Ekim 1933’te, Uşaklı fotoğrafçı namı değer “Foto Kazım” olarak da bilinen Hüsnü Kazım Özler’in fotoğrafladığı, “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” fotoğrafı’nın tarihi geçmişi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98’inci yıl dönümünde, NTV’de izleyicilere anlatıldı.NTV muhabiri Tuana Çiftçi’nin özel haberiyle, 88 yıl önce 29 Ekim 1933’te çekilen fotoğrafın sahibi olan Merhum Hüsnü Kazım Özler’in oğlu Mustafa Özler, o dönemki yaşanan olayları izleyicilere şöyle aktardı; “O dönemki Uşak Belediye Başkanı Mustafa Kabalak, civardaki köylülere, Cumhuriyetin 10’uncu yıl dönümü kutlayacağız, resmi törenlere katılın diye haber gönderiyor. Uşak’ın etrafındaki yakın köylüleri, tören alanında topluyor belediye başkanı. Babam merhum Hüsnü Kazım Özler de o zaman belediyenin fotoğraflarını çekiyordu. Cumhuriyetin 10’uncu yıl kutlamalarında ise bu fotoğrafı çekiyor. Fotoğrafta yer alan köylülerin kim oldukları bilinmiyor fakat resimdeki birkaç köylünün, torununun torununu bularak kendileriyle tanışma fırsatı buldum. Traktörün üzerinde yer alan bir Uşak’lı iş adamı vardı, elinde Türk Bayrağı olan. Resimde en önde görülen takım elbiseli kişi, o dönemin Uşak Belediye Başkanı Mustafa Kabalak’tır. Törenler Uşak Şehir Stadı’nda kutlanmaya başlanmıştı. Babam Hüsnü Kazım Özler, her bayramda da protokolü o dönemki Valiyi, Belediye Başkanını ve seyircilerin fotoğraflarını çekerdi.” dedi.

1990’ların Başında Ortaya Çıkan Fotoğraf, Genel Kurmay Başkanlığı’na Gönderildiğinde Yanlış Bilgilerle Kayıt Altına Alınınca Açılan Dava Gerçekleri Ortaya Çıkardı!

Hüsnü Kazım Özler’in oğlu Mustafa Özler, açılan davayla ilgili olarak; “Polatlı Belediyesi, Ankara ‘da bir müzede kendilerinin çekmiş olduğu bu fotoğrafı, oradan alıyor ve takvim bastırıyor. Belediye Başkanının damadı hakim subaymış ve bu fotoğrafı görünce “ya bu fotoğrafta benim babam var” bu fotoğraf nasıl Ankara Polatlı’ da çekildi diyerek dava açıyor. Bu fotoğraf Uşak Şeker Fabrikası’nda çekiliyor. Dikkat ederseniz, Uşak Belediye Başkanı Mustafa Kabalak’ın arkasındaki, traktörün kenarlarında şeker pancarlarını görebilirsiniz. O zamanlar da pancar sadece Uşak’ta vardı ve bu fotoğraf Uşak’ta çekilmiştir. Açılan dava neticesinde bu fotoğrafın Uşak’ta çekildiğini ispat ettik ve fotoğraf tescillenmiş oldu.” Dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN GIDA ALERJENLERİ RİSK YÖNETİMİ PROJESİ TANITIMI YAPILDIÖnceki Haber

GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN GIDA ALERJENLERİ RİS...

UŞAK'ta AEP MİMARLIK HİZMETE AÇILDI...Sonraki Haber

UŞAK'ta AEP MİMARLIK HİZMETE AÇILDI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar