Geçen sezonki Aşigo'dan eser yok

Geçen sezondan daha iyi bir futbol beklentisiyle izlemeye gittiğim Bucaspor 1928 maçında, esame listesine baktığımda birkaç oyuncu tanıdık geldi. Geçen sezondan Noyan, Resul, İbrahim. Tabi futbolun doğrularında kadro iskeletinin tamamına yakınının değişmesi kabul edilebilir bir durum değil.

Sebebi belli; maddi (bunu zaten biliyoruz).

Geçen sene ödemelerde sorun vardı. Hatırlarsanız Sn. Hikmet Karaman ödemeleri yapabilmek için yardım kampanyası organize etmişti. Toplanan rakam kanayan yaraya maalesef merhem olmadı. Sezon içerisinde sahadan çok ödemeler konuşuldu. Kafaya oynayan takım maddi imkansızlıklar yüzünden geriye düştü. Zaten Uşak'lılar olarak yıllardır, hem siyaset hem spor alanında bir araya gelmemiz, birlikte hareket etmemiz neyazık ki yok denilebilecek kadar az.

Şehrin önde gelen isimleri harcanan paraları fuzuli ve gereksiz olarak görüyor.. Halbu ki diğer illerde bu durum tam tersi. Şehrin marka değeri olarak kabul görüyor ve destekleniyor.

Zaten adamlar üst liglerde.

Bizde bahsederken birde; “şuyu buyu” meşhur diyerek reklam yapıyoruz…

Gelelim Maça

Geçen sezon hoca geldikten sonra takımı çok takip etmedim belirteyim. Esame listesinde 1-2 isim dikkatimi çekti. Maçın ilk 10 dakikasında top bizde kalmadığı için taktik olarak diziliş göremedim. Bir ara 4-4-2 gördüm. Takımın sahaya yansımasında taktik anlayış diye birşey yok. 4-4-2 başladıktan sonra top rakibe geçince ne oynuyoruz, atak varyasyonları nelerdir, A planı B planı yok gibi duruyor. Karman çorman bir durum söz konusu. Varsa bile (ki olması lazım) takım idrak edememiş. Alakasız atılan uzun toplar, çıkmaya çalışırken kaptırılan topları bolca gördük. Ömer Çiçek ve Kerem Kalafat üzerinden yürümeye çalışan bir Uşakspor görüntüsü vardı ilk yarıda. Golüde burdan bulduk zaten iki kardeşimizin yeteneğiyle.

Orta sahaya gelecek olursak çok kırılgan fizik kalite yetersiz. Erkan Süer’in takım atağa çıktığında pas tercihlerini daha iyi kullanması gerek ve daha çok dripling yeteneğini kullanması gerek bunu yapabilecek kapasitede görüyorum. Rakip takım çok fazla geldi ortadan. Kaleciden başlayan bir omurga sorunu var. Topla aksiyon yapan oyuncu sayısı hemen hemen hiç yok. Zaten 2.lig de seviye taktikten çok bireysel performans ile ön planda.

Santrafor tecrübeli görünüyor. Bu maç özelinde fizik olarak yetersizdi, zamana ihtiyacı var görünüyor. Dönüp şut atabilecek yada çalım atıp şut çekebilecek formda değil. Pivot santrafor olarak oynamaya çalıştı. Kazandığı topları timing (zamanlama) hatası yüzünden sağlıklı aktaramadı. Sezon başı etkisiyle olsa gerek. Yerine giren Yasin Ozan daha hazır ve atletik görünüyor.

Takımın genel olarak fizik sorunu var ve en önemlisi takım ruhu yok. Sezona iyi hazırlanılmamış görünümü var.

Teknik Direktör Serkan Afacan özelinde edindiğim bilgilere göre hiçbirşeyi beğenmeyip herşeyi eleştiriyormuş ve herşeye karışıyormuş. Olumsuz bir etki yarattığı söylendi. Ne kadar doğru / yanlış bilemiyorum. Futbolculara yansıdığı belli. Takım defans yapıp atak yapmak arasında sıkışık bir görüntü sergiliyor. Başta söylediğim gibi ne yapacağını bilmez bir oyuncu grubu var buda sahaya net yansıyor. Oyuncu kalitesine bakarsak takımın küme düşmemesi gerekir kesinlikle. Takım ruhu ve azminin kazanılması lazım.

Mesaj

Bu kadar kopuş kuşkusuz bir takım için iyi değildir ama Uşakspor geçen sezon da buna benzer sıkıntılar yaşamadı değil. Aslolan diri kalmanın yolunu bulmaktır.

  •